Abdullah Reha Nazlı kimdir?

1987’de Kütahya’da doğdu.

Kütahya Fen Lisesi’nden mezun olup gıda mühendisliği okumaya gitti. Üniversitede web teknolojileri ile ilgilenmeye başladı. Freelance olarak web tasarım yapmaya başladı. Grafik tasarımla ilgilendi. Yaptığı dikkat çeken bazı çalışmalar video tasarımla ilgili bir işe girmesini sağladı. Burada sinema teknolojileri ve uzaktan eğitim konularıyla ilgilendi. Çeşitli kulüpler aracılığıyla 50’ye yakın etkinlik düzenlerken, buralardan edindiği tecrübe ile sosyal medyanın ilk yıllarında sosyalliği internete taşımanın stratejilerini öğrendi. 2010’da Türkiye’deki ilk sosyal medya uzmanlarından biri olarak işe girdi.

Kütahya’da keşfettiği bir bahçenin potansiyel güzelliğinden etkilenerek işlerinin bir kısmını Kütahya’da sürdürme kararı aldı. Bir yandan bahçeyi okuma bahçesi haline getirirken, bir yandan da kendi okuma taleplerinden ilhamla bir kitap okuma sistemi kurdu. 100 kitap ve birkaç üye ile başlayan sistemi kullanan okurların rahatı için oluşturduğu konsept, Türkiye’deki ilk ”kitap-kahve” mekanı oldu. Bu sistemin bugün 40 bin kitabı ve 30 bin üyesi vardır. Beş yıldır kitap okuyanlara çay-kahve ikramdır. Bu sistem ve konseptle ilgili devletin çeşitli kurumları için çalışmalar yapmıştır ve bugün pek çok yerde uygulanmaya çalışılmaktadır.

Web tasarım, grafik tasarım, 3D tasarım öğreten videoları 2 milyon dakikadan fazla izlendi. İnternete binlerce içerik (infografik, yazı, video, web sayfası, web projesi) üretti. Bir web tasarım ajansı, bir grafik ve video stüdyosu, bir medya merkezi kurdu. Çeşitli kişi ve kurumlar için basın ve sosyal medya danışmanlıkları yaptı. Bu arada beş kitap yazdı, on beş üniversitede konferans verdi, pek çok yerde seminer ve söyleşi yaptı. 2017 yılında onbinlerce üyeye ulaşan kitabevi ile daha çok ilgilenebilmek ve daha çok okuyup yazabilmek için teknoloji ve danışmanlık işlerini bıraktı.