Abdullah Reha Nazlı tasarımcılığı

Tasarım konusunda, mühendislik-reklamcılık karışımı bir fikre sahibim. Burada en çok Da Vinci’den Steve Jobs’a kadar “basitlik” ve çoğu zaman da “minimalizm” uygulamaya çalıştığım doğrudur. Mühendislikten kalma “gereksiz olanların atılması” ile başlayarak “önce işlevsellik, sonra estetik” anlayışını kullanıyorum.

  • “İyi tasarım, mümkün olduğunca az tasarımdır.” -Dieter Rams
  • “Mükemmellik, eklenecek bir şey olmadığında değil, çıkarılacak bir şey kalmadığında elde edilir.” -Antonie de Saint-Exupery
  • “Tasarım, nasıl gözüktüğü değil, nasıl çalıştığıdır.” -Steve Jobs
  • “Doğal olmak, basbayağı gösteriş yapmaktır.” -Lao Tzu
  • “En üst düzey sofistikelik, basitliktir.” – Leonardo da Vinci

Kitaplarımın mizenpaj (InDesign), kapak tasarımı (Photoshop), iç grafikler (Keynote) ve tanıtım fotoğraflarını (Canon 60D) çalışmalarını yapıyorum.

Türkiye’deki Gençlik Merkezlerine kurulacak “Kütüphane cafe” tasarımını gerçekleştirdim. Önce Kütahya’ya sonra da başka illere aynen uygulandı.

Kitap&Kahve’nin kitabevinin, salonlarının ve bahçesinin tasarımını gerçekleştirdim. Her yenilenme ve gelişmede duvarkağıtlarını uygulamakta, çoğunlukla rafları dahi kendim çakmaktayım.

İşletmelerimin kurumsal kimlik, broşür, poster, afiş, sosyal medya görselleri, takvim, ayraç çalışmalarını kendim gerçekleştirmekteyim.

Videolarım, fotoğraflarım, tasarımlarım Kütahya şehir meydanında, panolarda, reklam çalışmalarında, haber sitelerinde pek çok kez paylaşılmıştır. Bunlar grafik ajansımın olduğu ve basın danışmanlığı yaptığım yıllarda başlasa da hala çoğu çalışma bir yerlerde kullanılmaya devam etmektedir.

Bir gıda mühendisi olarak, spesifik bir uğraş olsa da çeşitli proje ve şirketler için 34 gıda fabrikası çizmiştim. Aşağıdaki video, sadece 2012 yılında yaptığım çizimlerden örnekler içeriyor.

Tasarım ofisi, web tasarım ajansı, grafik stüdiosu, medya merkezi işletmiş biri olarak bugüne kadar yüzlerce web sitesi, grafik çalışması, video tasarımı gerçekleştirdim. İçlerinde resmi kurumlardan şirketlere, belediye başkanlarından milletvekillerine, işletmelerden yardım kuruluşlarına kadar pek çok çalışma gerçekleştirdik.

Kimi insan kendini yazmaya verip harika eserler ortaya çıkarır. Kimi fotoğrafı sanat boyutuna getirir, bir başkası tasarladığı bir işletmeden paralar kazanıp başkalarını tasarlar. Ben aşağıdaki gibi bir fotoğrafa baktığımda şunu görüyorum: beş yıldır kendi suladığım, raflarını kendim çaktığım, kendim işlettiğim bir işletmenin bahçesinde, o işletmenin kendimin tasarladığı ayracının arasında olduğu, kendi seçtiğim bardağın ve kahvenin yanında, fotoğraf makinem. Ve bunlar kendi yazdığım, kendi mizenpajını yaptığım, kendi tasarladığım, kendi kapak tasarımını yaptığım bir kitabın yanında. Hiçbiri profesyonel değil ama hepsi istediğim gibi. Hiçbir alanda kusursuzluğa erişmedim ama hiçbiri için de başkasının keyfini beklemedim.

devam ediyor.

Yol ve Biz
SketchUp

2.053